а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослепи

ослепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане слеп.
Англиски: go blind Албански: verbëroj, qorroj
Примери:
Татко му ослепе уште на педесет години.
2. Лиши некого од видот, направи некого слеп.
Англиски: blind Албански: qorroj
Примери:
Византискиот цар Василиј наредил да ги ослепат Самоиловите војници.
Изведенки
1. ослепува несв.
ослепуваат
2. ослепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи