а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослепее

ослепеат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане слеп.
Изрази
Да ослепее! - клетва.
Да ослепеам (ако те лажам) - заколнување дека ја зборувам вистината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи