а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослани

осланат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие со слана, попари, уништи од слана, од студ.
Примери:
Утрово сланата ги ослани тукушто процветаните пупки на дрвјата.
Сланата ги осланила посевите со пченица.
Изведенки
1. осланува несв.
ослануваат
2. осланување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи