а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослабен

ослабениот
Вид збор: Придавка
1. Што станал слаб во физичка смисла, што е со намалена сила, острина.
Англиски: weakened
Примери:
Ослабени раце.
Ослабен слух.
Ослабен вид.
2. oлабавен, попуштен
Англиски: worsened
Примери:
Ослабени врски.
Изведенки
ослабеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи