а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскудица

(едн.) оскудицата
Вид збор: Именка, женски род
1. Немаштија, отуство на нешта неопходни за живот.
Англиски: scarcity Албански: skamje
Примери:
Живее во оскудица.
2. Недостиг, недоволно имање.
Англиски: scarcity Албански: munges, skamje
Примери:
Недостиг на муниција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи