а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскуден

оскудниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28209
1. Сиромашен, слаб, што не е во доволно количеcтво.
Англиски: scarce
Примери:
Оскудни историски податоци.
Оскудни средства.
Оскудна вечера.
2. На кој му недостига нешто.
Англиски: poor
Примери:
Оскуден за пари.
Оскуден за храна.
Изведенки
1. оскудно прил.
Пример: Оскудно облечен.
2. оскудност ж.