а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскубе

оскубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со кубење отстрани коса, пердуви.
Англиски: pluck Албански: shkul
2. Соголи, ограби некого преку високи цени, големи давачки, со обложување, коцкање итн.
Англиски: loot Албански: çvesh, grabis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го оскубаа народот.
Изведенки
оскубува несв.
оскубуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи