а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскоруша

мн. оскоруши
Вид збор: Именка, женски род
1. Шумско овошно дрво со долги, назабени и мовливи листови со мали жолто-зелени и сочни трпкави плодови во вид на круша што се јадат откако ќе нагнијат.
Латински: Sorbus domestica Англиски: Service tree Албански: vadhë, vojsë
Употреба: Ботаника
2. Плод од оскоруша.
Латински: Sorbus domestica Албански: vadhë, vojsë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи