а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскверни

осквернат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лиши од чистота, од светост, испогани.
Англиски: desecrate Албански: përdhos, fyej
Примери:
Некој го осквернил споменикот.
2. За девојка - обесчести.
Англиски: rape Албански: përdhunoj
Изведенки
1. осквернува несв.
осквернуваат
2. осквернување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи