а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осквернител

мн. осквернители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што осквернил или што осквернува.
Примери:
Го фатиле осквернителот на храмот.
Изведенки
осквернителка ж.
мн. осквернителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи