а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оскапи

оскапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане скап, поскап.
Англиски: become expensive Албански: shtrenjëtohet
Употреба: Економија
Примери:
Превозот неколку пати оскапе.
2. Направи нешто да биде поскапо.
Англиски: raise the price Албански: shtrenjëtohet
Употреба: Економија
Примери:
Бензинот многу го оскапија.
Изведенки
1. оскапува несв.
оскапуваат
2. оскапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи