а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осиромаши

осиромашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого сиромав.
Англиски: impoverish Албански: varfëroj
Употреба: Економија
Примери:
Таа болест го осиромаши.
2. Стане сиромав.
Англиски: become poor Албански: varfërohem
Употреба: Економија
Примери:
Во војната осиромашивме сите.
3. (се осиромаши) Стане сиромав.
Англиски: become poor Албански: varfërohem
Употреба: Економија
Изведенки
1. осиромашува несв.
(се) осиромашуваат
2. осиромашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи