а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осиромашен

осиромашени
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) осиромаши
Англиски: impoverished Албански: varfëruar
Употреба: Економија
Примери:
Ние овде не зборуваме за осиромашена земја која нема ресурси.
2. Со намалена концентрација.
Англиски: depleted Албански: varfëruar
Употреба: Хемија
Примери:
Осиромашен ураниум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи