а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осип

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Реакција на кожата како резултат на алергија или инфекција.
Англиски: rash Српски: осип
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
При алергиското воспаление се јавува сув, црвен осип при што кожата се лупи и кој обично многу чеша.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи