а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осипе

(се) осипат
Вид збор: Глагол, свршен
сосипе, растури, расфрли
Англиски: dissipate
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. осипува несв.
осипуваат
2. осипување ср.
глаг. им.
Пример: Проследивме евтино арчење на лидерите и осипување на основачите на партијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи