а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осило

мн. осила
Вид збор: Именка, среден род
1. Орган на задниот дел кај некои инсекти (оси, пчели) во кој има отров и кој служи за одбрана.
Англиски: sting Албански: thumb
2. осарник
Англиски: wasps nest Албански: gredh
Употреба: Биологија
3. осилка
Англиски: sting Албански: thimth
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи