а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осилка

мн. осилки
Вид збор: Именка, женски род
1. Една игличка од осилот.
Англиски: sting Албански: thek
2. осило
Англиски: sting Албански: thek
3. Остар збор упатен со цел да се боцне, да се навреди тој кому му е упатен.
Англиски: sting Албански: fjalë që shpon
Примери:
Говорот му беше полн со осилки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи