а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осили

(се) осилат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане насилен, дрзок, претерано силен.
Англиски: dare
Примери:
Разбојниците многу се осилиле, напаѓаат и дење.
Изведенки
осилува несв.
осилуваат
Пример: Создава страв и немир кај сопствените граѓани, а ги осилува противниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи