а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осилав

осилавиот
Вид збор: Придавка
1. Што има осил, што е со осил.
Примери:
Осилав леб.
2. Што личи на осил.
Примери:
Осилави нозе.
3. Што е остар во настапот, во говорот.
Примери:
Пушти го, целиот е осилав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи