а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осигурувач

мн. осигурувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Заштитна направа, предмет што осигурува некакво движење или некаква операција, што се вградува во апарати, делови од апарати, механизми итн.
Англиски: safety device Албански: siguresë
Употреба: Технологија
2. Елемент од електрична инсталација што во случај на зголемена јачина на струјата, краток спој или преоптоварување автоматски го прекинува струјното коло.
Англиски: fuse Албански: siguresë
Употреба: Технологија
3. Дел од оружјето што го закочува неговото дејcтвување.
Англиски: safety catch Албански: siguresë
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи