а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осигурителен

осигурителни
Вид збор: Придавка
Претпријатие што се занимава со осигурување на физички и правни лица.
Албански: sigurim, sigurues
Употреба: Економија
Примери:
осигурителен завод
FlexiMac
 менување на македонски глаголи