а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осигуреник

мн. осигуреници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што е осигурено.
Англиски: secure person Албански: i siguruar
2. Лице што има договор, гаранција со осигурителна компанија.
Англиски: insured person Албански: person i siguruar
Употреба: Економија
Примери:
Осигурениците добија отштета за изгубениот багаж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи