а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осиви

осиват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане сиво.
Англиски: grey Албански: përhihet, merr bojë hiri
Примери:
Целиот џемпер го осиви со темни нијанси на сиво.
2. Стане сив.
Англиски: grey Албански: përhihet
Примери:
Наеднаш небото над градот осиве.
Изведенки
1. осивува несв.
осивуваат
2. осивување ср.
глаг. им.