а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осет

мн. осети
Вид збор: Именка, машки род
1. Восприемање, доживување што се јавува при дејство на физички процеси врз сетилните органи.
Англиски: sense Албански: shqisë
Примери:
Осет за слух.
Осет за мирис.
2. чувство
Англиски: feeling
Примери:
Нема осет дека тоа не треба да го прави.
Изрази
(Некој) нема осет - нема чувство што треба да прави.
(Некој) нема осет - бесчувствителен, неосетлив човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи