а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осетлив

осетливи
Вид збор: Придавка
1. Што е многу чувствителен.
Англиски: sensitive
Примери:
Таа е многу осетлива.
Осетлива душа.
Новородените животни се осетливи на ниски температури.
Гасеничките се осетливи на инсектициди.
2. Што е нежен, неотпорен на нешто.
Англиски: tender
Примери:
Нозете ми се многу осетливи на студ.
Грлото му е многу осетливо на детето, од малку го боли.
Изведенки
1. осетливо прил.
Пример: Реагираше многу осетливо на нејзините солзи.
2. осетливост ж.
осетливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи