а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осетен

осетниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на осет.
Употреба: Медицина
2. Забележлив, видлив.
Англиски: noticeable
Примери:
Осетно подобрување.
Осетна разлика во квалитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи