а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осенча

осенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Во сликарството - направи сенка на нешто, на цртеж и сл.
Англиски: shade
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
1. осенчува несв.
осенчуваат
2. осенчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи