а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осемени

осеменат
Вид збор: Глагол, свршен
Кај добиток - внесе сперма на вештачки начин заради оплодување.
Англиски: inseminate
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. осеменува несв.
осеменуваат
2. осеменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи