а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осека

(едн.) осеката
Вид збор: Именка, женски род
Повлекување на водата на крајбрежјето како резултат на гравитацијата на Месечината.
Англиски: low tide Српски: осека Албански: zbaticë
Употреба: Географија , Дијалектен збор
Примери:
Што се однесува до езерската вода, таа се движи во вид на плима и осека, бранови и езерски струи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи