а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осврт

мн. осврти
Вид збор: Именка, машки род
Краток приказ, белешка за нешто (книга, настан).
Англиски: review
Примери:
Краток осврт на јазичните особености.
Анализа на литературен текст со посебен осврт на карактеризацијата на личностите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи