а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осврне

(се) осврнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се искаже за нешто, земе на разгледување нешто.
Англиски: reflect
Примери:
Тој критички се осврна на новите изданија.
Претседателот се осврна на активностите на партијата.
Изведенки
1. осврнува несв.
(се) осврнуваат
2. осврнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи