а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освојувач

мн. освојувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што освојува.
Англиски: conqueror
Примери:
Освојувачите крвожедно навлегоа во селото.
Освојувачот на титулата ја прими наградата.
Освојувач на женски срца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи