а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освоен

освоени
Вид збор: Придавка
Што е заземен од друго лице, од друга воена сила и сл.
Англиски: conquered
Примери:
Освоено срце.
Освоени територии.
Се очекуваат поригорозни прогони за секој што ќе се обиде да ги загрози веќе освоените медиуми на власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи