а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осветољубив

осветољубиви
Вид збор: Придавка
Што не заборава навреда, што секогаш сака да се одмазди.
Англиски: vindictive Српски: осветољубив
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Толку е суетен и осветољубив што оди повторно да ја грабне Цвета. [извор]
Тој е суетен, осветољубив лажго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи