а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осветли

осветлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3917
1. Направи нешто да биде светло, насочи; пушти светлина на нешто.
Англиски: illuminate Албански: ndriçoj
Примери:
Таа ја осветли собата со газиена ламба.
Војниците со голем рефлектор ги осветлија труповите на загинатите.
Месечината го осветли патот.
2. Снабди, обезбеди светлина.
Англиски: light up Албански: ndriçoj
Примери:
Електродистрибуција ги осветли новите улици во населбата.
3. Разјасни нешто што било нејасно, открие, протолкува.
Англиски: clear up Албански: sqaroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овој период од неговото творештво треба малку подобро да се осветли.
Изведенки
1. осветлува несв.
осветлуваат
2. осветлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК