а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осветлен

осветлениот
Вид збор: Придавка
Што е со светлина, од кој зрачи светлина.
Англиски: illuminated
Примери:
Осветлени прозорци.
Изведенки
осветленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи