а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осветление

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. оcветлување, светлина
Англиски: light Албански: ndriçim
Примери:
Осветлението на сцената беше доста добро.
Улично осветление.
2. Инсталација за создавање светлина, светлост.
Англиски: lighting Албански: ndriëim
Примери:
Селото доби електрично осветление.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи