а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осветен

осветениот
Вид збор: Придавка
Што е направен да биде свет.
Употреба: Религија
Примери:
Осветена црква.
Осветен леб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи