а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освен

Вид збор: Предлог
1. исклучување, изземање
Англиски: except
Примери:
Никого не сака да слуша освен тебе.
Сѐ си купил што треба освен ориз.
2. Покрај, одделно од нешто.
Англиски: beside
Примери:
Освен основниот проблем, внимание предизвика и ставот на рускиот претставник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи