а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освежување

мн. освежувања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) освежи
Англиски: refreshment Албански: freski
2. Прилив на нова сила, обнова, окрепување.
Англиски: refreshment Албански: freskim
Примери:
Ова освежување ми беше навистина потребно.
3. Нешто што освежува.
Англиски: refreshment Албански: freskim
Примери:
Домаќинката им донесе по едно освежување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи