а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освежувачки

освежувачкиот
Вид збор: Придавка
сп. освежителен.
Примери:
Освежувачки средства.
Изведенки
освежувачки прил.
Пример: Капењето во реката дејствуваше освежувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи