а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освежителен

освежителни
Вид збор: Придавка
Што освежува.
Англиски: refreshing
Примери:
Освежителни пијалаци.
Освежителен вкус.
Изведенки
освежително прил.
Пример: Дејствува освежително на целиот организам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи