а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освежен

освежениот
Вид збор: Придавка
1. Што е свеж, изладен, чист, со обновена сила, енергија.
Примери:
Од бањата се врати освежена.
2. Обновен, подновен.
Изведенки
освеженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи