а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осведочи

осведочат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покаже, докаже, потврди.
Англиски: confirm Албански: dëshmoj
Примери:
Настаните што следуваа, ја осведочија измамата.
2. (се осведочи) Се убеди, се увери во нешто.
Англиски: prove Албански: bindem
Примери:
Сам се осведочи за неверството на жената.
Изведенки
1. осведочува несв.
(се) осведочуваат
2. осведочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи