а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осведочен

осведочениот
Вид збор: Придавка
1. Глаг. прид. од осведочи.
2. Што е докажан, потврден, неспорен.
Примери:
Осведочен пријател на нашето семејство.
Изведенки
осведоченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи