а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оса

мн. оси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6329
Инсект еднокрилец со жолто-црна боја и со осило на задниот дел.
Латински: Vespinae Англиски: wasp
Употреба: Зоологија
Примери:
Потекол целиот, го каснала оса.
Изрази
Голи боси како оси - се вели за разбојници.
Оса јазикот му го изела - не сака да зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи