а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осатка

(едн.) осатката
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид пченица со поситно зрно и подолги осилки.
Англиски: wheat Албански: lloj gruri kokërrimët
Употреба: Ботаника , Земјоделство
2. див јачмен
Латински: Hordeum murіnum Англиски: mouse barley Албански: elb i egër
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи