а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осарник

мн. осарници
Вид збор: Именка, машки род
1. Гнездо на оси.
Англиски: wasps' nest Албански: fole grenzash
Примери:
Под стреата имаше осарник.
2. Опасно место, легло на разбојници, на лоши луѓе.
Албански: fole hajdutësh
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи