а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осамоти

осамотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. осами
Англиски: become lonely Албански: vetmoj
2. (се осамоти)
Англиски: isolate Албански: vetmohem, izolohem
Примери:
Се осамоти по несреќата што го снајде.
Изведенки
1. осамотува несв.
(се) осамуваат
2. осамотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи