а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осамотен

осамотениот
Вид збор: Придавка
осамен
Англиски: lonely
Изведенки
1. осамотено прил.
Пример: Осамотено одекнуваше секирата во шумата.
2. осамотеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи